Co daje fluoryzacja zębów?
Fluoryzacja zębów jest zabiegiem mającym na celu wzmocnienie szkliwa. Ma ona zapobiegać powstawaniu zmian próchniczych. Powinna być ona prowadzona pod nadzorem w gabinetach dentystycznych.
Czym wykonuje się fluoryzację?
Jak sama nazwa wskazuje, fluoryzacja jest wykonywana z udziałem substancji zawierających fluor. W tym celu stosuje się odpowiednie związki fluoru, ponieważ fluor w dużym stężeniu może być szkodliwy. Jednak nie można zapominać, że jest on niezbędny do budowy trwałych i zdrowych kości i zębów. Fluoryzacja może być wykonywana zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Jak przebiega fluoryzacja?
Fluoryzacja zębów odbywa się w gabinetach dentystycznych. Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie zębów do zabiegu. Polega ono na oczyszczeniu ich za pomocą odpowiedniej szczoteczki i środków. Kolejnym etapem jest naniesienie na zęby pasty, lakieru lub żelu zawierającego fluor. W zależności od preparatu może być on nanoszony na zęby na kilka minut lub na kilka godzin. Przykładem mogą być pianki fluorkowej, które nakłada się na kilka minut, a po tym czasie trzeba zęby dokładnie wypłukać. W ciągu 2 godzin po zabiegu nie powinno się nic jeść ani pić. Najlepiej kierować się wskazówkami stomatologa.
Korzyści płynące z fluoryzacji
Nie bez powodu fluoryzacja od lat jest bardzo popularnym zabiegiem. Płyną z niej liczne korzyści dla zdrowia zębów:
- poprawia kondycję szkliwa, remineralizuje je,
- zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej oraz narażenie zębów na ich działanie,
- zapobiega zmianom próchniczym,
- normalizuje pH w jamie ustnej.
Fluoryzacja ma liczne wady, a dodatkowo jest zabiegiem prostym i przeprowadzanym bardzo szybko. Cena zabiegu także nie jest wysoka w stosunku do korzyści, jakie ze sobą niesie.
Podsumowując, fluoryzacja jest dobrym rozwiązaniem dla dorosłych i dzieci. Pozwala poprawić kondycję zębów i zabezpieczyć je przed próchnicą oraz szkodliwym działaniem bakterii, na które są narażone cały czas.