Czy fluoryzacja jest bezpieczna?
Budząca wiele kontrowersji fluoryzacja jest rodzajem zabiegu stomatologicznego mającego na celu zapobieganie wystąpienia i rozwoju zmian próchniczych na zębach. Jest on szczególnie polecany dzieciom, u których zarówno szybko rosnące zęby mleczne, jak i młode zęby stałe są podatne na próchnicę. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy fluoryzacja jest konieczna i bezpieczna — tak o ile stosowana jest zgodnie z zaleceniami.
Korzyści płynące z fluoryzacji zębów
Fluoryzacja polega na pokrycie zębów preparatem zawierającym fluor, który wykazuje silne działanie przeciwpróchnicze. Na czym ono polega? Otóż próchnicę wywołują bakterie, za których sprawą dochodzi w jamie ustnej do spadku pH w wyniku kumulacji kwaśnych związków, powstających jako produkty uboczne metabolizmu bakterii.
Z kolei niskie pH powoduje rozpuszczanie się szkliwa, co wywołuje początkowo zmiany w jego porowatości, a później przyczynia się do powstawania coraz większych ubytków, w których rozwijają się zmiany próchnicze. Zaś fluor nakładany na powierzchnię zęba przenika w warstwy szkliwa, wzmacniając je oraz wspomagając jego procesy remineralizacji (odtwarzania niewielkich uszkodzeń wywołanych kwasami). Ponadto fluor ogranicza populacje bakterii hamując ich niektóre procesy metaboliczne.
Bezpieczeństwo fluoryzacji
Fluor jest pierwiastkiem chemicznym naturalnie występującym w wodzie i pożywieniu oraz stanowi składnik wielu past do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej. Owszem jest substancją toksyczną, ale w nadmiarze (zatrucia drogą pokarmową). Podczas szczotkowania zębów trzeba wiec unikać połykania pasty czy żelu, a potem dobrze wypłukać jamę ustną wodą. Fluor, stosowany w profilaktyce próchnicy, naniesiony na zęby jest zabiegiem bezpiecznym. Jednak warto go przeprowadzać po konsultacji ze stomatologiem i zgodnie z jego zaleceniami.