• Email biuro@cmspolska.pl
  • Szybki kontakt 533 255 672
  • Centrala ul. Boya-Żeleńskiego 25C / 35-105 Rzeszów

Wpisy

fluoryzacja w szkole

Fluoryzacja w szkole – czy jest przeprowadzana w czasie pandemii?

Fluoryzacja w szkole jest przeprowadzana już od wielu lat i nic nie wskazuje na to, aby miało się do zmienić. To sprawdzona metoda na zredukowanie ryzyka wystąpienia oraz rozwoju próchnicy. Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, czy omawiany zabieg realizowany jest w czasach pandemii, kiedy w placówkach edukacyjnych obowiązują różnego typu restrykcje.

Stanowisko sanepidu dotyczące fluoryzacji

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dopuszczalne jest przeprowadzanie fluoryzacji w szkołach. Warto wiedzieć, że wiele placówek zorganizowało zabieg już w pierwszych tygodniach września. Z łatwością można zachować dystans społeczny pomiędzy uczniami, a także wysoki poziom higieny, a więc nie trzeba obawiać się wzrostu ryzyka zakażenia covid-19. Rodzice nie muszą martwić się o bezpieczeństwo swoich pociech. Akcja fluoryzacji jest nadzorowana przez wykwalifikowanych opiekunów, którzy zostali przygotowani do jej realizacji.

Zalety fluoryzacji w szkole

Fluoryzacja zębów nie musi odbywać się w szkole, jednak faktem jest, że wiele dzieci nie odwiedza stomatologa regularnie. Właśnie dlatego przeprowadzenie zabiegu w placówce edukacyjnej wydaje się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę Należy zaznaczyć, że rodzice nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów, a więc nie muszą obawiać się o obciążenie finansowe. Wystarczy jedynie zakupić odpowiednie akcesoria. Znakomitą propozycją wydają się być jednorazowe szczoteczki do fluoryzacji. Są one tanie, a jednocześnie komfortowe w użytkowaniu. Największą zaletą jest fakt, że nie musimy przechowywać ich do kolejnego zabiegu. Niweluje to ryzyko rozwoju bakterii.

Jak już wspomniano, fluoryzacja gwarantuje szereg korzyści. Do najważniejszych zalet można zaliczyć m.in.:

  • Obniżenie ryzyka rozwoju próchnicy – fluoryzacja ma na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się próchnicy. Każdy powinien wiedzieć, że to właśnie ona przyczynia się do powstania różnego typu ubytków, a nawet chorób przyzębia, czy też jamy ustnej. Dzieci bardzo często mają problemy z utrzymaniem optymalnego poziomu higieny. Właśnie dlatego systematyczne przeprowadzanie zabiegu fluoryzacji jest wskazane.
  • Wzmocnienie szkliwa – kolejną zaletą opisywanego zabiegu jest fakt, że wzmacnia on szkliwo. Fluor sprawia, że staje się ono bardziej odporne na negatywne oddziaływanie wielu szkodliwych związków. Plusem jest również niższa wrażliwość szyjek zębowych, co znacząco zwiększa komfort codziennego życia.
  • Niwelowanie drobnych uszkodzeń – rozwój próchnicy przebiega wieloetapowo. Jednym ze stadium są tzw. białe plamy, które świadczą o niepokojących zmianach. Na uwagę zasługuje fakt, że fluoryzacja pozwala zniwelować drobne uszkodzenia szkliwa, a tym samym przywrócić jego stan do pierwotnej formy.
  • Prosty przebieg zabiegu – fluoryzacja nie jest zabiegiem skomplikowanym, a więc nawet kilkuletnie dziecko poradzi sobie z przeprowadzaniem niezbędnych czynności m.in. szczotkowaniem zębów oraz wypluciem pozostałości spienionego żelu. Cały proces trwa zaledwie kilkanaście minut.
stanowisko sanepidu w sprawie fluoryzacji podczas pandemii

Dodaj komentarz :

* Your email address will not be published.