• Email biuro@cmspolska.pl
  • Szybki kontakt 533 255 672
  • Centrala ul. Boya-Żeleńskiego 25C / 35-105 Rzeszów

Wpisy

Profilaktyka fluorkowa

Profilaktyka fluorkowa

Wszyscy wiemy, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Dorośli zdają sobie z tego sprawę doskonale. Mycie zębów śmiało można nazwać codziennym rytuałem. Nieco gorzej jest z dziećmi. Im mycie zębów kojarzy się raczej z koniecznością. Nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest to dla ich zdrowia. Przekonując dzieci do codziennego szczotkowania, mogą Państwo jednocześnie zadbać o zwalczanie u nich próchnicy. Zdecydowanie pomoże w tym profilaktyka fluorkowa.

Czym jest profilaktyka fluorkowa?


Profilaktyka fluorkowa to jeden z podstawowych sposobów na ochronę zębów przed próchnicą. Polega ona na zastosowaniu środków o odpowiednim stężeniu fluoru. Fluoryzacja dzieli się na dwa typy: endogenną, czyli wewnętrzną, oraz egzogenną, która jest popularniejsza.

Fluoryzacja wewnętrzna
Polega ona na stosowaniu różnego rodzaju preparatów takich, jak żele, czy pasty do zębów o wysokim stężeniu fluoru. Fluoryzacja wewnętrzna dzieli się na cztery rodzaje:
-fluorowanie kontaktowe- polega na użyciu wacianego tamponu lub pędzelka w celu wtarcia preparatu o wysokim stężeniu fluoru
-metoda Knutsona- zabieg przeprowadzany co tydzień, przez 4tygodnie. Stosuje się w nim 2% roztwór fluorku sodu.
-metoda Berggrena-Welandera- stosowana u dzieci powyżej 6 roku życia, pod warunkiem, że potrafią one prawidłowo szczotkować zęby oraz wypluwać płyn. Polega on na wyszczotkowaniu zębów szczoteczką zwilżoną roztworem.
-metoda Torella- również do stosowania po 6 roku życia. Polega ona na płukaniu jamy ustnej niskoprocentowym roztworem fluorku sodu. Zabieg należy powtarzać co dwa tygodnie przez cały rok szkolny.

Fluoryzacja a pasta do zębów


Odpowiednie pasty do przeprowadzenia tego zabiegu powinny być nasycone 0,1% fluoru. Można wtedy szczotkować zęby nawet kilka razy dziennie, a mamy pewność, że nie dojdzie do jego przedawkowania. Należy pamiętać, by stosować tę pastę u dzieci, które skończyły 6 lat i potrafią samodzielnie szczotkować zęby i dokładnie wypluwać.

Fluoryzacja a szczoteczka do zębów


Zabieg ten możemy przeprowadzać u dzieci w domu, ale często jest on wykonywany także w szkołach. Wielu rodziców popełnia podstawowy błąd i z tej okazji kupuje dzieciom szczoteczkę wielokrotnego użytku. Warto pamiętać o tym, że fluoryzacja w szkołach nie odbywa się codziennie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup szczoteczek jednorazowego użytku. Po każdym zabiegu można ją wyrzucić do kosza i nie nagromadzą się na niej żadne bakterie tak, jak na szczoteczce wielorazowego użytku. Wybierając odpowiednią należy pamiętać o tym, by była ona wykonana z miękkiego włosia, które nie podrażni dziąseł i nie doprowadzi do krwawienia. Dzięki temu dziecko nie zniechęci się do kolejnych zabiegów.

Dodaj komentarz :

* Your email address will not be published.