• Email biuro@cmspolska.pl
  • Szybki kontakt 533 255 672
  • Centrala ul. Boya-Żeleńskiego 25C / 35-105 Rzeszów

Wpisy

zabieg fluoryzacji

Kiedy wybrać się dzieckiem na zabieg fluoryzacji zębów?

O zęby należy dbać już od najmłodszych lat życia, jeśli mają być zdrowe i mocne. Niewłaściwa higiena jamy ustnej to prosta droga do wystąpienia szeregu problemów i nieprzyjemnych dolegliwości, łącznie z próchnicą i ubytkami. Szczotkowanie zębów to jedno, ale znaczenie ma także profilaktyka fluorkowa, którą należy wdrożyć już w przypadku dzieci. Pojawia się tylko pytanie, kiedy jest odpowiedni moment na fluoryzację zębów. Pora rozważać wszelkie wątpliwości i poznać liczne korzyści płynące z tego zabiegu.

Od kiedy fluoryzacja u dzieci ma sens i dlaczego jest ważna?

Uczenie dziecka dbania o prawidłową higienę jamy ustnej to podstawa, ale warto też skorzystać z szeregu innych sposobów ochrony zębów przed rozwojem próchnicy – jest ona powszechnym problemem wieku dziecięcego. Na szczęście można temu przeciwdziałać, a jedną ze skutecznych metod jest profilaktyka fluorowa, Zawsze korzystniej będzie zapobiegać, niż leczyć, uchronić małego pacjenta przed niepotrzebnym stresem i bólem. Zęby mleczne są szczególnie narażone na ataki bakterii próchnicotwóczych, a fluor wykazuje działanie antybakteryjne, obniża ryzyko pojawienia się próchnicy do prawie 50%. Zabieg fluoryzacji jest całkowicie bezbolesny, bezpieczne i szybki – zwykle trwa około piętnastu minut. Wystarczy nałożyć na szkliwo warstwę specjalnego preparatu zawierającego fluor, który wbudowuje się w ząb, tworząc powłokę chroniącą przed bakteriami i demineralizację szkliwa. Już nawet w przypadku dwuletniego dziecka można nałożyć lakier fluorkowy.

Z kolei u starszych dzieci pojawia się więcej możliwości – żele, pianki, lakiery przeciwpróchnicowe. Zabieg fluoryzacji zaleca się wykonywać co najmniej dwa do czterech razy w roku, w dostępach od trzech do sześciu miesięcy. Fluoryzacja lakierem może być przeprowadzana już u najmłodszych dzieci, gdy tylko wyrżną się pierwsze zęby mleczne. Ten mało inwazyjny zabieg jest niezwykle skuteczny, pozwala na uniknięcie niekomfortowego leczenia zachowawczego. Dziecko nie musi kojarzyć wizyt w gabinecie stomatologicznym z czymś nieprzyjemnym, jeśli zadba się o odpowiednią profilaktykę.

Dodaj komentarz :

* Your email address will not be published.